Monohydrat kreatyny uważany jest za jeden z czołowych suplementów oraz najbardziej popularnych form kreatyny występujących na rynku. Jest to nic innego jak cząstka kreatyny połączona z cząstką wody. Czym jest kreatyna? Jest to połączenie trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny.
Pomimo tego, że na rynku występuje dużo innych form kreatyny, nie wpłynęło to na stale rosnącą popularność monohydratu. Zapewne taki wpływ na to mają, wielokrotnie potwierdzone badania o jego skuteczności oraz niska cena, która dodatkowo zachęca klientów do zakupu.
Warto wspomnieć również o tym, że monohydrat kreatyny ma bardzo dobrą przyswajalność, która wynosi aż 93%,a oznacza to, że na spożyte 10g kreatyny przyswoi się, aż 9g tego suplementu. Suplement ten świetnie sprawdzi się w okresie budowania masy mięśniowej oraz przy redukcji tkanki tłuszczowej. Aby uzyskać upragnione efekty muszą być spełnione pewne warunki jak: odpowiednia ilość kalorii, dodatni bilans (przy budowaniu masy), a ujemny bilans w okresie redukcji.
Działanie kreatyny wspomaga insulina, dlatego warto podawać ją z produktami zwiększającymi jej aktywność, głównie z węglowodanami i białkami oraz insulinomimetykami takimi jak: kwas ALA, chrom, berberyna, tauryna. Monohydrat kreatyny występuje w różnych postaciach: proszek, kapsułki, tabletki oraz często dodawany jest w tzw. stackach kreatynowych.
Najkorzystniejsze efekty z używania monhydratu:
- lepsza wytrzymałość na treningach
- zmniejszenie zakwaszenia mięśni
- zwiększenie beztłuszczowej masy ciała
- zwiększenie ATP, czyli uzupełnienie zapasu energii w mięśniach, co daje lepsze rezultaty podczas ćwiczeń
Czy kreatyna jest szkodliwa?
Pomimo tego, że kreatyna jest uznawana za bezpieczną i nieszkodliwą warto mieć na uwadze to, że przed rozpoczęciem zażywania kreatyny warto skontaktować się z lekarzem. Częstym przypadkiem, na który warto zwrócić uwagę to choroba nerek. Branie kreatyny przy takich schorzeniach może spowodować falę niechcianych skutków ubocznych, dlatego warto przeprowadzić kontrolę swojego organizmu i udać się do specjalisty, który nie tylko nas zbada, ale zaproponuje odpowiednie dawki kreatyny.
Jak dawkować kreatynę?
Kreatyna należy do bezpiecznych suplementów, lecz warto pamiętać, że monohydrat może powodować zatrzymywanie wody w organizmie lub doprowadzić do odwodnienia. Kreatyna zalecana jest do dawkowania cyklicznego. Dlatego, zanim zaczniesz przyjmować ten suplement, upewnij się o sprawnym działaniu swojego organizmu. Dawkowanie u mężczyzn to od 5-10 g okołotreningowo, a u kobiet 4-7 g również w porach okołotreningowych. Rozwiązaniem alternatywnym jest przyjmowanie stałych dawek kreatyny. Pamiętaj, że dawkowanie może być dobierane indywidualnie!