Najważniejsze wskazówki dla kulturystów, jakie możemy znaleźć w literaturze znajdują się w atlasie anatomicznym „Atlas treningu siłowego” - jest to święta pozycja dla każdego pasjonaty. Ta książka autorstwa F. Delaviera pozwala na czerpanie ogromnej wiedzy stricte teoretycznej wraz z wyobrażaniem sobie ruchu, jaki mamy do przebycia przy danym ćwiczeniu. Takie wizualizacje dopiero później przenosimy na trening praktyczny i próbujemy wykonać te same ćwiczenia, tylko tym razem z ciężarem.
Zaczerpnij porady eksperta i unikaj podstawowych błędów!
W takcie trenowania tzw. muscle-mind connection zalecam korzystanie z maszyn oraz wykonywanie ćwiczeń izolowanych i rozciąganiu faz ruchu spokojnie o 2 - 4 sekundy. Może nam to posłużyć jako adaptacja do wykonywania ćwiczeń na daną partię mięśniową np. kilka serii wyprostów na maszynie (slow tempo 4-1-4-0) i później śmiało możemy przejść do ćwiczenia wielostawowego np. do przysiadów.
Najczęściej spotykanym błędem wśród młodych adeptów jest nic innego, jak walka z ciężarem, kosztem techniki, przez co aktywujemy mięśnie, które nie powinny w ogóle brać udziału w danym ćwiczeniu.
Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia?
Najtrudniejszym elementem jest jednak poprawne wykonywanie ćwiczeń wielostawowych tj. martwy ciąg, przysiad, rumuński martwy ciąg czy chociażby wyciskanie leżąc. Dlatego zalecam przede wszystkim wdrażanie ćwiczeń wielostawowych jako priorytet w planach treningowych, w celu doskonalenia techniki tych elementów. Dla ułatwienia możecie korzystać z pomocy trenera w klubach fitness/siłowniach bądź posłużyć się zwykłym smartphonem do nagrywania krótkich filmików z wykonywanych serii, aby wyłapywać błędy i następnie wyciągać z nich wnioski.
Jakie suplementy polecam do ćwiczeń
Jako bezwzględna podstawa to odżywka białkowa i tu posłużę się WPC 100% Olimp ze względu na stosunek jakości do ceny. Wypada najlepiej z białek, które miałem okazję przetestować poza tym EAA xplode, Argipower oraz Animal Pak wersja w proszku. To właśnie te suplementy, uważam za niezbędnik.
Piotr Arabasz |